Działy ogrodu

Rośliny Pnące

Dział ogrodu Kurator działu Strona Kuratora Działu
 Alpinarium

 mgr inż. Jolanta Kochanowska 

Przejdź...
 Arboretum  mgr inż. Wioletta Joanna Foremska Przejdź...
 Dział Dokumentacji  dr Magdalena Mularczyk Przejdź...

 Dział Edukacji Przyrodniczej

Dział Dydaktyczny - Biologia i Morfologia Roślin

Rośliny Pnące

Panorama Natury

 mgr inż. Jolanta Kochanowska Przejdź...
 Pracownia kultur tkankowych  prof. dr hab. Krystyna Kromer Przejdź...
 Dział roślin wodnych i bagiennych  dr Ryszard Kamiński

Przejdź...

 Dział Roślin Szklarniowych  mgr inż. Karolina Sokołowska Przejdź...
Dział Systematyki Roślin i Gruntowych Roślin Ozdobnych  mgr inż. Justyna Kiersnowska Przejdź...
 Dyrektor Ogrodu w latach 1981-2016  dr hab., prof. UWr. Tomasz J. Nowak Przejdź...

Ogród Botaniczny - centrum dydaktyczno-badawcze wchodzi w skład Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego Z jego zasobów korzystają również pracownicy i studenci Uniwersytetu Przyrodniczego, zwłaszcza kierunku architektury krajobrazu, stąd duże znaczenie działu roślin dekoracyjnych.

Kolekcje Ogrodu liczą ponad 11 500 gatunków i odmian roślin gruntowych i szklarniowych. Etykiety z nazwami i tablice dydaktyczne ułatwiają samodzielne poznawanie różnorodności świata roślin. Szczególną wartość mają kolekcje roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae), roślin wodnych i błotnych oraz sukulentów, a także Kolekcja Narodowa rodzaju Hedera obejmująca ponad 500 taksonów bluszczy.

Centralną część Ogrodu, z pomnikiem Karola Linneusza, zajmuje dział systematyki roślin urządzony wg systemu Adolfa Englera. Wytyczona w nim i oznakowana trasa umożliwia zapoznanie się z całym bogactwem roślin wyższych. Nad stawem wznoszą się malownicze pagórki alpinarium, czyli działu roślin górskich i skalnych. Wschodnia część terenu o charakterze parku naturalistycznego, to arboretum , w którym rosną drzewa i krzewy strefy umiarkowanej Europy, Azji i Ameryki. Przylega do niego dział dydaktyczny z kwaterami obrazującymi rozmaite zagadnienia morfologiczne, ekologiczne i fizjologiczne, z ekspozycją roślin prawnie chronionych, z pawilonem Zielonej Klasy oraz kolekcjami pnączy i polskich odmian roślin ozdobnych. Dział roślin wodnych i błotnych obejmuje roślinność półnaturalnego stawu, basen z kolekcją grzybieni (Nymphaea) i kilka mniejszych zbiorników na wolnym powietrzu, a ponadto 29 tropikalnych akwariów słodkowodnych o pojemności 1200 l. każde. Lądowe rośliny tropikalne i subtropikalne, w tym ananasowate, tzw. bromelie (Bromeliaceae), obrazkowate (Araceae) oraz kaktusy i inne sukulenty, uprawiane są w 4 szklarniach ekspozycyjnych i kilku kolekcyjnych. Donice z roślinami znoszącymi wahania temperatury i wiatr rozstawiane są od maja do października na terenie ogrodu.