altO DZIALE

image003

Plan Działu Arboretum (zaznaczony na zielono)

Dział arboretum został założony około 1830 r. Jest utrzymany w charakterze angielskiego parku spacerowego i obecnie zajmuje on prawie 20 % powierzchni całego Ogrodu.

Znajduje się tu największe skupisko starych drzew
i krzewów, zarówno gatunków obcych jak i rodzimych. Rośliny zgrupowane są głównie na kwaterach geograficznych przedstawiających florę północno amerykańską, wschodnioazjatycką i kauka- ską. Rośnie tu kilka drzew pomnikowych: buk zwyczajny forma purpurowa (Fagus sylvatica fo. purpurea), skrzydłorzech kaukaski (Pterocarya fraxinifolia) i Platan klonolistny (Platanus x hispanica) posadzony na początku XIX wieku. Szczególnie cennym elementem działu jest pomnik przyrody nieożywionej – skamieniały pień drzewa rodzaju Walchia, który liczy około 270 mln lat.

W dziale arboretum już od wczesnej wiosny zakwitają rośliny z rodziny Ericaceae, które są specjalizacją dendrologiczną naszego Ogrodu, a ich urokowi (przede wszystkim roślinom z rodzaju Rhododendron) nie może się oprzeć żaden zwiedzający. Lato to czas hortensjowych wariacji, ich różnorodne barwy cieszą oko i zachęcają do odpoczynku na pobliskich ławeczkach.

Swym pięknem i rozmaitością zachwyca także Kolekcja Narodowa rodzaju bluszcz (Hedera), licząca obecnie ponad 580 gatunków i odmian. Tą kolekcją, znajdującą się głownie w szklarni ekspozycyjnej nasz dział zajmuje się od prawie 30 lat.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dziale kliknij tutaj.

COPYRIGHT © Daniel Skarżyński 2008Sebastian Gąsior 2016