nOC śWIĘTOJAŃSKA

Noc Świętojańska zwana Nocą Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem, czyli momentem maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. Tradycyjne obrzędy świętojańskie obchodzone są w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca. Noc kupalna to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Zwyczaje i obrzędy tej nocy mają zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Jedną z tradycji jest wyplatanie przez dziewczęta wianków i puszczanie ich na wodę. Jeśli wianek zostanie wyłowiony przez kawalera, oznacza to szybkie zamążpójście właścicielki wianka . Jeśli płynie, dziewczyna nieprędko wyjdzie za mąż. Jeśli zaś utonie lub zaplącze się w sitowiu, wróży to staropanieństwo.

Tego dnia w Ogrodzie Botanicznym będzie okazja nauczyć się wyplatać wianki i puścić je na wodę ogrodowego stawu. Bogaty program zachęca również do obejrzenia spektaklu „Kwiat paproci – historie prawdziwe„ oraz wysłuchania koncertów – muzyki płynącej z interesującego instrumentu jakim jest handpan, śpiewów operowych oraz utworów z „Królowej Wróżek” Henry’ego Purcella. Oprócz tego zapraszamy do wzięcia udziału w grze plenerowej pt. „Poszukiwanie kwiatu Paproci” oraz odwiedzenia stoisk kiermaszowych.

wianki na wodzie PLAN DNIA:

9:00 Kiermasz
- rośliny
- wianki
- herbaty konopne
- ceramika
- pejzaże malowane na liściach
- wystawa kamienia ogrodowego, sprzedaż, warsztaty
10:00 – 11:00 Warsztaty plecenia wianków
11:00 Spektakl „Kwiat paproci – historie prawdziwe„– grupa teatralna „Papaja”
12:00 Spacer ze specjalistą: „Rośliny magiczne” – prowadzi Justyna Kiersnowska
13:30 – 15:00 Gra plenerowa – „Poszukiwanie kwiatu Paproci” (ilość miejsc ograniczona)
15:00 Puszczanie wianków na wodę i koncert na handpan - Marcin Jaskowski
18:00 Koncert operowy - Katarzyna Czekanowska, Olena Lapko
21:00 Koncert wieczorny - muzycy Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Wybrane sceny z dzieła pt: The Fairy Queen (Królowa Wróżek) Henry’ego Purcella.
22:00 Puszczanie wianków na wodę

INFORMACJE DODATKOWE:
Ogród Botaniczny dnia 22 czerwca 2019 będzie czynny do godz. 22:30
Kasy czynne do godz. 21:00

REGULAMIN GRY PLENEROWEJ „Poszukiwanie kwiatu paproci”
1. Gra plenerowa kierowana jest zarówno do osób dorosłych jak i dzieci.
2. Dzieci biorące udział w grze powinny pozostawać przez cały czas trwania zabawy pod opieką osoby dorosłej.
3. W grze plenerowej może wziąć udział maksymalnie 40 osób. Kwalifikacja do wzięcia udziału w konkursie odbędzie się wg. kolejności zgłoszeń w dniu trwania wydarzenia (22 czerwca 2019 o godz. 13:15)

POWRÓT DO MENU