6 sierpnia (niedziela, godz. 10:00 – 16:00)

Organizator:

          • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
kontakt: mgr inż. Jolanta Kochanowska, tel.:(71)322 59 57 w.20,
 

 

Wrocławski Ogród Botaniczny od początku włączył się do organizacji imprez z Pszczołą w roli głównej. W tym roku Ogród również przygotowuje Dzień Pszczoły, w dniu 6 sierpnia (zawsze w niedzielę, od 10.00 do 16.00).   

Wielki Dzień Pszczół

W dniu 8 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pszczoły, którego celem jest pokazanie, jak wiele zawdzięczamy tym owadom. W naszej szerokości geograficznej aż 85% roślin uprawnych jest owadopylna. Gdyby nie pszczoły rośliny te przestałyby się rozmnażać. Musielibyśmy pożegnać się m.im. z jabłkami, czereśniami, porzeczkami i dyniami. Tymczasem pszczoły są w niebezpieczeństwie. Na ok. 470 gatunków tych owadów w Polsce aż 222 zagrożone są wyginięciem. Wielki Dzień Pszczół ma również uświadomić nam, jak możemy im pomóc!

W tym celu organizujemy:

- grę terenową z pszczołą w roli głównej

- warsztaty budowania domków dla owadów

- pokaz wycinania kłody bartnej

 

Chcemy informować Państwa o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w całym środowisku oraz o zagrożeniu ich bytu na skutek nieprzemyślanej, krótkowzrocznej działalności człowieka, działalności bez wyobrażenia jak wiele produktów zawdzięczamy ciężkiej pracy tych pożytecznych owadów.
Znawcy tematu opowiedzą: jak przebiega proces zapylania, czym różni się trzmiel od pszczoły miodnej, jakie są przyczyny ginięcia pszczół, jak pomóc zapylaczom, jakie właściwości mają różne miody i o wielu innych tajemnicach pszczołowatych.
Zapraszamy na prezentację różnych typów uli, miniuli, na prelekcje, opowieści o pszczołowatych i roślinach miododajnych, na kiermasze z miodami i zdrową żywnością oraz z cudnymi kwiatami przeniesionymi na jedwab naturalny. Artystycznie będzie można spełnić się na rozmaitych warsztatach - z użyciem plasteliny, farb, filcu, wełny i wosku. Dla dzieci przygotowany został konkurs plenerowy z atrakcyjnymi nagrodami, a na dorosłych czeka krzyżówka dla ambitnych - i nagrody!

 

ZAPRASZAMY 6 SIERPNIA DO OGRODU BOTANICZNEGO NA DZIEŃ PSZCZOŁY !