Zimowe weekendy w Ogrodzie Botanicznym
Bromeliowe weekendy - 13-14, 20-21 stycznia 2018

doniczka z roślinami trzymana w dwuch dłoniach W PROGRAMIE:
Zwiedzanie z przewodnikiem Kolekcji Narodowej rodziny Bromeliaceae (Ananasowate) – w godz. 9–15, wejście o każdej pełnej godzinie (oprowadzanie ok. 30 minut), obowiązują zapisy.

DODATKOWE ATRAKCJE:
Kolekcja Narodowa rodzaju Hedera (bluszcz)
Kolekcje Narodowe roślin wodnych
Kolekcja tropikalnych roślin użytkowych
Kolekcja paproci
Wystawy: "Sukulenty Afryki", "Sukulenty Meksyku"
Panorama Natury
Obserwacje ptaków odwiedzających Ogród zimą

Kolekcja Narodowa rodziny Bromeliaceae

doniczka z roślinami trzymana w dwuch dłoniach Ananasowate (Bromeliaceae) to rośliny jednoliścienne w naturze występujące na obszarze Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Tylko jeden gatunek Pitcairnia feliciana pochodzi z Afryki. Ich siedliska są bardzo zróżnicowane: od lasów deszczowych po ubogie w wodę tereny półpustynne oraz wysokie góry.

Największy przedstawiciel rodziny Puya raimondii w fazie kwitnienia osiąga do 9–10 m wysokości, najmniejszy Tillandsia usneoides nieco ponad 3 cm.

Rośliny z rodziny Bromeliaceae wykształciły wiele przystosowań do życia w różnych siedliskach. Niektóre z nich są zdolne do magazynowania wody w cysternach utworzonych z liści (np. guzmania Guzmania). Inne potrafią pobierać wodę tylko przez komórki liści zwane trichomami (np. oplątwy Tillandsia, zwłaszcza te o szarych liściach). Oplątwy mają zredukowane korzenie, których jedyną funkcją jest przytwierdzanie rośliny do podłoża np. kory drzew, skał, a nawet drutów telegraficznych. Znaczącą grupę w rodzinie Bromeliaceae stanowią kserofity, których naturalnym środowiskiem są obszary pustynne.

Wśród ananasowatych spotkać można epifity wykorzystujące inne rośliny jako podpory umożliwiające uzyskanie optymalnych warunków świetlnych i pokarmowych. Rodzina obejmuje także epility, czyli rośliny porastające skały. Istnieje także grupa gatunków naziemnych.

Wielu przedstawicieli Bromeliaceae jest uprawianych ze względu na walory estetyczne. Cenione są przede wszystkim za intensywnie wybarwione liście przykwiatowe, atrakcyjne od kilku do kilkunastu miesięcy. Same kwiaty są zazwyczaj małe, a ich kwitnienie trwa zaledwie kilka dni. Najważniejsze znaczenie użytkowe ma ananas jadalny (Ananas comosus) sprowadzony z Ameryki do Europy za czasów konkwistadorów. Jest to roślina lecznicza. Pozyskuje się z niej bromelinę, która ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe oraz poprawia trawienie. Natomiast Bromelia balansae jest ceniona jako roślina włóknodajna.

Bogata kolekcja zgromadzona w Ogrodzie obejmuje ok. 500 taksonów (gatunków i odmian) z kilkunastu rodzajów. Najliczniejszy jest rodzaj oplątwa – ok. 200 przedstawicieli. W kolekcji znajdują się również taksony z następujących rodzajów: Aechmea, Ananas, Billbergia, Bromelia, Canistropsis, Cryptanthus, Deuterocohnia, Dyckia, Fosterella, Guzmania, Neoregelia, Nidularium, Pitcairnia, Puya, Quesnelia, Vriesea, Werauhia.

Kolekcję można oglądać od kwietnia do października codziennie w godz. 10–18 w szklarni nr 8 – wejście od strony działu gruntowych roślin ozdobnych. W okresie zimowym szklarnie udostępniane są do zwiedzania w wybrane soboty i niedziele.Organizator:
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Sienkiewicza 23, 50-335 Wrocław
Kontakt:
Karolina Sokołowska
e-mail: karolina.sokolowska@uwr.edu.plPOWRÓT DO MENU