Witamy na stronie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego
logo_indexOgród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, nazywany oazą piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta, to "żywe muzeum", a zarazem ośrodek naukowy i dydaktyczny oraz ulubione miejsce wypoczynku wrocławian. Położony jest po północnej stronie katedry Św. Jana Chrzciciela i kościoła Św.Krzyża, częściowo w obrębie historycznego Ostrowa Tumskiego, w odległości ok. 2 km od Rynku. Jest drugim (po ogrodzie krakowskim) najstarszym tego typu ogrodem w Polsce, wpisanym na listę zabytków woj. dolnośląskiego i mieszczącym się w granicach podlegającego szczególnej ochronie historycznego centrum Wrocławia.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną i odwiedzenia naszego Ogrodu przy najbliższej okazji!
Zobacz, jak do nas trafić...

Wyświetl większą mapę

Dział roślin wodnych i bagiennych

  • Galeria fotografii

 

Rośliny wodne i błotne wymagają specyficznych warunków uprawowych, których na ogół brak jest w wielkomiejskich ogrodach botanicznych. Są grupą roślin najsłabiej reprezentowaną w ich kolekcjach. Wrocławski Ogród Botaniczny jest jednym z najbardziej znanych z takiej kolekcji. Na jego otwartej przestrzeni znajduje sie eutroficzny staw (pozostałość jednego z ramion Odry) o charakterze zbliżonym do naturalnego. Na brzegach rosną rośliny szuwarowe: pałki, kosaćce, tatarak. Duże wrażenie sprawia osiągająca do 5 m wysokości trzcina - Phragmites australis var. pseudodonax.

W centralnej części stawu jego brzegi spięte są stylowym drewnianym mostkiem. Nieco dalej zbudowana jest kładka, przy której na pływających wyspach (tratwach) rosną rzadsze rośliny. Wiosną żółto zakwitają kaczyńce, a wśród biało-brunatnych kłosów turzyc niebieskim kolorem wabią owady drobne kwiaty niezapominajek. Na przełomie wiosny i lata znaleźć tu można biało kwitnącą czermień błotną - Calla palustris oraz żółto kwitnące tojeście - Lysimachia. Stąd najlepiej widać gniazdujące na wyspach kaczki. Wiele radości, nie tylko dzieciom, dostarcza obserwacja młodych kaczątek oraz kolorowych karpi i pospolitych karasi. W części ozdobnej ogrodu, otoczony rabatami z bogatą kolekcją liliowców, tulipanów i kosaćców, znajduje się duży basen. Na pierwszy plan wybija się tu licząca ponad 80 odmian, największa w Polsce kolekcja zimujących w naszym klimacie, barwnie kwitnących odmian grzybieni - Nymphaea. Grzybienie kwitną tu od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni różnymi odcieniami bieli, różu, żółci i czerwieni. Wśród nich niewątpliwą atrakcją są nowe odmiany amerykanskie o wyniesionych ponad powierzchnie wody kwiatach. Całość urozmaicają strzałki - Sagittaria sagittifolia i S. japonica, oraz odmiany uprawne popularnych roślin błotnych, a w szczególności biało paskowane oczerety, pstrolistna pałka wodna i tatarak, białe i pełnokwiatowe kaczyńce. Obok basenu rośnie nieomal 3-metrowy, podobny do olbrzymiego rabarbaru parzeplin brazylijski - Gunnera manicata. Jego liście dorastają u nas do 2 m średnicy, a poteżne kolby kwiatostanowe do 1 m długości. W przyległych do dużego basenu dwóch niewielkich, płytkich basenach prezentowane są inne, rzadsze rośliny błotne oraz ich odmiany uprawne. Elementem dekoracyjnym sprawiającym niemałe wrażenie jest pokrywająca powierzchnię wody, nie spotykana u nas, przebarwiająca się na czerwono w naszym klimacie azolla drobna - Azolla filiculoides, niewielka, wolno pływająca paproć.

Atrakcją wrocławskiego Ogrodu jest jedna z największych na świecie (licząca ponad 250 taksonów) kolekcja subtropikalnych i tropikalnych roślin wodnych i błotnych, polecanych w literaturze do uprawy akwariowej. Do działu akwariów wchodzi sie przez Panoramę Natury. Rośliny akwariowe prezentowane są, zgodnie z ich występowaniem geograficznym, w 29 dużych, 1200-litrowych (200 × 80 × 75 cm) akwariach. Wnętrza akwariów udekorowano korzeniami, skałami i kamieniami, przez co stają się bardziej atrakcyjne. W malowniczych grupach są tu wysadzone rośliny reprezentujące nieznane w naszej florze rodzaje, jak Aponogeton, Cabomba, Ceratopteris, Vallisneria i wiele innych, Na specjalną uwagę zasługuje zawierająca wszystkie znane gatunki i odmiany kolekcja afrykańskich roślin z rodzaju Anubias. Dumą Ogrodu jest wyjątkowo bogaty zbiór zwartek - Cryptocoryne, limnofili - Limnophila oraz gatunków, odmian naturalnych i uprawnych żabienic - Echinodorus. Nazwy roślin na akwariach i przyporządkowane im numery wewnątrz zbiorników przy poszczególnych taksonach ułatwiają ich identyfikację. Dopiero tutaj możemy poznać piękno roślin podwodnych i ich różnorodność morfologiczną (zmienność kształtów i barw liści). Dodatkowym elementem podnoszącym atrakcyjność akwariów, a zachwycającym szczególnie dzieci, są ryby występujące w tych samych siedliskach, co poszczególne gatunki roślin

Polub Ogród Botaniczny na Facebooku

TripAdvisor_Recenzje Wroclaw University Botanical Garden

social-icon

Sonda

Czy odwiedziłaś/eś już nasz Ogród?