Witamy na stronie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego
logo_indexOgród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, nazywany oazą piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta, to "żywe muzeum", a zarazem ośrodek naukowy i dydaktyczny oraz ulubione miejsce wypoczynku wrocławian. Położony jest po północnej stronie katedry Św. Jana Chrzciciela i kościoła Św.Krzyża, częściowo w obrębie historycznego Ostrowa Tumskiego, w odległości ok. 2 km od Rynku. Jest drugim (po ogrodzie krakowskim) najstarszym tego typu ogrodem w Polsce, wpisanym na listę zabytków woj. dolnośląskiego i mieszczącym się w granicach podlegającego szczególnej ochronie historycznego centrum Wrocławia.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną i odwiedzenia naszego Ogrodu przy najbliższej okazji!
Zobacz, jak do nas trafić...

Wyświetl większą mapę

Dydaktyka i morfologia roślin

  • Galeria fotografii

Liczne i różnorodne kolekcje Ogrodu Botanicznego, zarówno gruntowe jak i szklarniowe, świadczą o ogromnym bogactwie i zróżnicowaniu świata roślin. Chcąc zwrócić szczególną uwagę na wiele ciekawych cech morfologicznych, przystosowawczych i użytkowych licznych roślin stworzono na terenie Ogrodu specjalną ekspozycję z takim doborem gatunków, które ilustrują m.in. wybrane zagadnienia z zakresu biologii i morfologii, ekologii i geografii roślin. Poznać tu można budowę kwiatów i sposoby ich zapylania, typy owoców i sposoby rozsiewania nasion, różne typy kwiatostanów, pędów, liści, korzeni oraz formy życiowe roślin (patrz w dziale biologia i morfologia roślin).

Niewielki fragment lasu liściastego wraz z pasem zarośli okrajkowych, które w naturze pełnią rolę otuliny - patrz "Pomoce dydaktyczne" (Las Liściasty), oraz rośliny suchorostowe - patrz "Pomoce dydaktyczne" (Suchorosty)-  to przykłady różnych formacji roślinnych spotykanych na kuli ziemskiej. Fragment lasu liściastego daje ogólny obraz struktury i różnorodności lasu jako ekosystemu, gdzie głównym komponentem są drzewa, a którego typ uwarunkowany jest w naturze rodzajem podłoża, klimatem, zasięgiem drzew. Natomiast w runie, zazwyczaj bogatym w lasach liściastych, skupiają się rośliny zielne, byliny, jednoroczne, z których wiele masowo zakwita wczesną wiosną. Pas zarośli okrajkowych tworzą głównie krzewy, występujące na obrzeżach kompleksów leśnych.

Przedstawiono też kilkadziesiąt gatunków objętych w Polsce ochroną prawną - patrz "Pomoce dydaktyczne" (Rośliny Chronione). Nieodwracalne zmiany w środowisku przyrodniczym, będące wynikiem nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych, powodują zagrożenie dla wielu roślin. Obowiązkiem każdego współczesnego ogrodu botanicznego jest zachowanie w swoich kolekcjach gatunków chronionych i zagrożonych oraz propagowanie wiedzy o nich.
Prezentowane są również uprawy zachowawcze gatunków zamieszczonych w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin - patrz "Pomoce dydaktyczne" (Polska Czerwona Księga Roślin), która jest listą roślin wymarłych w XIX i XX wieku oraz zagrożonych wyginięciem. W takiej uprawie na terenie wrocławskiego Ogrodu znajduje się 29 gatunków. Materiał do uprawy pozyskano z populacji polskich, z naturalnych stanowisk. Ponadto pokazana jest kolekcja kilkudziesięciu drzew, krzewów i bylin w odmianach, których autorami są hodowcy polscy. Rośliny o cennych wartościach użytkowych zgromadzono w "kolekcjach ziołowych". Rośliny zielarskie od stuleci związane są z dziejami ludzi. Przez wieki narastały wokół nich określone tradycje, legendy i obyczaje, a jako że "w każdym marnym ziółeczku jakiś dar ukryty", korzystano z ich rozlicznych właściwości użytkowych: leczniczych, barwierskich, miododajnych czy przyprawowych - patrz "Pomoce dydaktyczne" (Magnetyzm Ziół, Rośliny Barwierskie, Rośliny Miododajne, Rośliny Przyprawowe).

Z czasem wiele roślin, tak nierozerwalnie związanych z codziennym życiem, przeniknęło jako wzorce do sztuki. Początkowo świat roślin był inspiracją dla szeroko pojętej sztuki ludowej, później motywy roślinne trafiły do literatury, malarstwa, rzeźby i architektury różnych epok - patrz "Pomoce dydaktyczne" (Mitologia i Rośliny, Nie tylko Słoneczniki... roślinne motywy w sztuce). Właściwe korzystanie z wyżej przedstawionych kolekcji ułatwiają liczne tablice informacyjne, które w sposób zwięzły i przejrzysty wprowadzają w dany temat, tabliczki z nazwami roślin identyfikują poszczególne gatunki, a system piktogramów dodatkowo określa cechy użytkowe lub inne właściwości niektórych roślin. Przedstawienie roślin w tak różnych i licznych aspektach stwarza ogromne możliwości szeroko pojętej dydaktyce, dlatego też ta ekspozycja od wielu już lat służy uczniom szkół podstawowych i średnich, studentom biologii oraz wszystkim miłośnikom roślin, tak licznie odwiedzającym Ogród Botaniczny.

Polub Ogród Botaniczny na Facebooku

TripAdvisor_Recenzje Wroclaw University Botanical Garden

social-icon

Sonda

Czy odwiedziłaś/eś już nasz Ogród?