Polish Vegetation Database - polska baza danych o roślinności
PRZEKAZYWANIE DANYCH DO POLISH VEGETATION DATABASESerdecznie zachęcamy do przekazywania danych fitosocjologicznych do Polish Vegetation Database. Dane mogą być wysłane w postaci pojedynczych zdjęć lub tabel zbiorczych zapisanych w formatach: .txt, .xml, .doc, .xls lub innym.
W celu przekazania zdjęć prosimy o kontakt z administratorem bazy:
Zdjęcia publikowane otrzymują kolejny wolny numer na liście prac źródłowych (patrz: bibliografia PVD, zakładka: dane techniczne). Każdemu niepublikowanemu zdjęciu nadawany jest unikalny kod autora.
UDOSTĘPNIANIE DANYCH PRZEZ POLISH VEGETATION DATABASEDane przechowywane w Polish Vegetation Database są udostępnianie wyłącznie na cele naukowe oraz projekty związane z ochroną przyrody z wyłączeniem zadań komercyjnych. Najprostszym sposobem pozyskania danych z bazy danych jest kontakt z kierownikiem bazy dr hab. Zygmuntem Kąckim. e-mail: zygmunt.kacki@uwr.edu.pl W zapytaniu należy zdefiniować zakres danych, np. zdjęcia fitosocjologiczne reprezentujące związek Luzulo-Fagion lub wykaz stanowisk danego gatunku, np. Fagus sylvatica.
![]() A – rozmieszenie zdjęć fitosocjologicznych z udziałem buka zwyczajnego Fagus sylvatica na tle siatki ATPOL 10 x 10 km B – rozmieszenie zdjęć fitosocjologicznych klasyfikowanych do związku Luzulo-Fagion w kwadratach ATPOL 10 x 10 km Istnieje także możliwość precyzyjnego zdefiniowania zakresu danych, np. zdjęcia fitosocjologiczne wykonane od roku 1990 z udziałem buka zwyczajnego Fagus sylvatica, w których gatunek ten osiąga co najmniej 50% pokrycia w drzewostanie. Dane można również pozyskać za pośrednictwem europejskiego repozytorium danych European Vegetation Archive (EVA). Zasady udostępniania dostępne są na stronie internetowej: euroveg.org w zakładce: How to obtain data. European Vegetation Archive (EVA) to inicjatywa ustanowiona w celu stworzenia i utrzymania pojedynczego repozytorium danych o roślinności w Europie. Konsorcjum obejmuje kilkadziesiąt europejskich baz danych, w których przechowane jest ok 1.1 mln rekordów o współwystępowaniu gatunków roślin i grzybów, zebranych w różnych częściach kontynentu na przestrzeni ostatniego stulecia. Konsorcjum powstało w celu prowadzenia badań naukowych w interdyscyplinarnych i międzynarodowych zespołach badawczych. EVA to w pełni sformalizowana inicjatywa opierająca się o szereg zasad dotyczących udostępniania i wykorzystywania danych. |